Kdo koho vlastně šikanuje?

Právo na informace zakotvené v Ústavě ČR a rozpracované v zákoně 106/1999 Sb., je zásadní nástroj kontroly veřejných financí a nakládání s majetkem obcí. U nás v obci si starosta Hlobil právo na informace vykládá jako šikanování a paralyzování obecního úřadu. Je jedna žádost týdně opravdu šikanou, nebo snahou eliminovat kontrolu veřejnosti?

Zhruba 60% mých žádostí na obec tvoří zápisy Rady obce a zastupitelstva, protože se jedná o klíčové a závazné dokumenty obce. Obec sice zveřejňuje jakýsi dokument tohoto typu v internetové aplikaci uzob, ale obsah může být kdykoliv pozměněn. Záhlaví každého zápisu RO generovaného z uzob obsahuje červeně napsané Upozornění, že se jedná o neúplný zápis.

15RO 17 zapis rada c. 15_2017 - 31. 7. 2017 170829_Page_1

Konkrétně zápisy na uzob nejsou podepsány a není uvedeno datum, což jsou zásadní požadavky zápisu vyplývající ze zákona o obcích. K tomu se přidává fakt, že listinný originál obsahuje jiný text než zápis na uzob. Porovnejte níže 2 různé zápisy stejného zasedání Rady obce č. 15/2017:

Web obce, aplikace uzob: detail zápisu RO č. 15/2017 ze dne 31. července 2017. Bez nezbytných podpisů starosty a místostarostky a bez datumu vyhotovení.

15RO 17 zapis rada c. 15_2017 - 31. 7. 2017 170829_Page_3

Vyžádaný listinný originál: detail zápisu RO č. 15/2017 ze dne 31. července 2017. Obsahuje nezbytné podpisy starosty a místostarostky a datum vyhotovení.

15 RO 17 zapis rada c. 15_2017 - 31. 7. 2017 original 3

Určitě jste si všimli, že originál zápisu v části Diskuze obsahuje důležité informace dotýkající se všech občanů ohledně přípravy veřejně závazné vyhlášky a informace o průběhu veřejné zakázky v hodnotě 9 mi. Kč. Bez vyžádaného originálu bychom se včas informace nedozvěděli.

Díky vyžádaným dokumentům jsem např. obci ušetřil 29 tis. Kč za chybu administrátora VZ, byla zrušena smlouva administrátora VZ kvůli konfliktu zájmů, na zakázce VO obec ušetřila 141 tis. Kč.

Mohl jsem poslat méně žádostí? Ano, mohl. O 60% méně. Stačilo by, aby obec na svých stránkách rovnou zveřejňovala podepsané, právně právoplatné zápisy. Dozajista by ubylo podpásových útoků od starosty Hlobila na veřejném zasedání zastupitelstva.

11-ZO-16 komentovaný sestrih Inventura1

11-ZO-16 komentovaný sestrih Inventura2

11-ZO-16 komentovaný sestrih Inventura3

Po tomto podlém a neoprávněném útoku starosty Hlobila na ZZO č. 16 se zastupitelského mandátu vzdal Ing. Ladislav Pospíšilík. Sestřih videozáznamu opatřeného titulky můžete shlédnout zde. Původní autentický a nezkrácený záznam projednávaného bodu 11 naleznete zde.

Pranýřování pokračuje i na stránkách periodika KOSTKA.

č. 3/2016, strana 2, příspěvek starosty Hlobila

Kostka 1603 2

č. 4/2016, strana 2, příspěvek místostarostky Pospíšilíkové

Kostka 1604 2

2 komentáře u „Kdo koho vlastně šikanuje?“

  1. Proc nepouzivame zdarma zavedene? Treba aplikaci usneseni.cz nebo znamy konsiliar / pabliko? Oboji delaji profici. Na Uzobu clovek nenajde ani provozovatele, IC, nic! Jen info ze spolecnost neni platcem DPH. Je to vubec spolecnost? Co kdyz to ze dne na den nekdo vypne, nebo nezaplati hosting?

    1. Dobrý den Martine H.,
      pan Pizur prodává aplikaci a služby uzob v podstatě na smlouvu o dílo jako fyzická osoba. Tedy nikoliv jako živnostník či společnost. Proto nemá IČO a nenajdete ho ani v Živnostenském či veřejném rejstříku. Plátce DPH samozřejmě být nemůže, protože by musel podnikat. U nás jsem několkkrát vysvětloval, jak je provozování aplikace pro obec rizikové. Data obce se ukládají na doménu a servrový hosting, k nimž obec nemá žádná práva. Když p. Pizur nezaplatí za doménu či hosting, všechny obce o svá data přijdou. Samozřejmě je také problém s GDPR, protože někdo cizí zpracovává údaje obcí. Ve smlouvě samozřejmě o tom není ani čárka. Podařilo se mi alespoň, aby nám byla data z uzob 1x ročně předána na nosiči dat. Co a v jaké formě dostaneme ale netuším. Přitom by stačilo, aby se data ukládala na datový prostor vlastněný obcí a nad tím běžela aplikace spouštěná z uzob domény a hostingu. Ale tomu by musel někdo v obcích rozumět, aby požadavek naformuloval p. Pizurovi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *