Poskytovat informace je povinnost obce, kterou si obec sama hradí ze svých prostředků. Jakékoliv doprovodné řeči paní Pospíšilíkové, že poskytování informací spotřebovává drahocenný čas a prostředky obce, které jsou takto vyhozeny z okna, jsou jen dezinformačními výmluvami, aby předřadila své osobní pohodlí před dodržování zákona a plnění povinností vyplývajících z funkce starostky obce. Svou neochotou poskytnout veřejnosti informace je dvojice Hlobil – Pospíšilíková dlouhodobě známá – jak mezi žadateli o informace, tak u odvolacího správního orgánu (Krajský úřad Zlínského kraje), či dohledového kontrolního orgánu (Ministerstvo vnitra ČR). V zoufalé snaze gradovat negativní vykreslování žadatelů před jejími přívrženci, přenesla paní Pospíšilíková téma z jednání a zápisů ZO a RO na stránky obecního periodika KOSTKA. Na její nepravdy jsem reagoval odpověďmi jak v periodiku KOSTKA 3/2022 a 4/2022, tak v článcích „Starostku za 60 tisíc měsíčně zdržuje vyřizovat úřední agendu„ a „Ani 4 roky nestačily, aby p. Pospíšilíková pochopila výkon státní správy„. Zároveň jsem o stanovisko požádal dozorový orgán Ministerstvo vnitra ČR, které potvrdilo mé podezření. Paní Pospíšilíková ohledně poskytování a vyřizování žádostí o informace šíří na veřejnosti dezinformace.
Jádrem sporu se stal veřejně prezentovaný názor paní Pospíšilíkové v periodiku KOSTKA č. 2/2022, že vyřizování zákonem předepsané agendy „spotřebovává její drahocenný čas a finanční prostředky, které jsou takto vyhozeny z okna“. Jedná se prý o významnou část pracovního nasazení starostky obce, kterou „nikde v obci neuvidíte“. V následujícím vydání periodika KOSTKA č. 3/2022 pokračovala v dezinformacích „… příjem obce z rozpočtového určení daní je … určen na údržbu a rozvoj obce, … tedy nikoliv na výkon veřejné správy“.
Ze strany paní Pospíšilíkové se jedná o dezinformační bláboly, což jsem si ověřil v odpovědi MV ČR na mou žádost o stanovisko.
Dovolím si odcitovat zásadní pasáže ze stanoviska MV ČR.
- povinné poskytování informací územními samosprávnými celky (dále ÚSC) podle zákona č. 106/1999 Sb. (dále jen InfZ) je výkonem samostatné působnosti
- informační zákon zavazuje územní samosprávné celky … k povinnosti poskytovat informace vztahující se k jejich působnosti
- jedná se o obecný předpis, který navazuje na Listinu základních práv a svobod, kde je zakotveno základní politické právo na informace
- nejde o přenesenou působnost, kterou by ÚSC vykonávaly
- Smyslem zákona je participace občanské společnosti na věcech veřejných. Veřejná kontrola je efektivním nástrojem, který v souladu s demokratickými hodnotami posiluje transparentnost veřejného sektoru. Výsledkem by měl být zejména kvalitnější a hospodárnější výkon veřejné správy.
- nepředpokládá se, že by případná zvýšená administrativní náročnost … měla výrazně negativní dopad na veřejné rozpočty
- činnost ÚSC v oblasti povinností vyplývajících z InfZ je hrazena z prostředků RUD (rozpočtového určení daní). Žádné zvláštní financování v této oblasti neexistuje
Pro úplnost informací uvádím odpověď MV ČR ze dne 17.10.2022, včetně přílohy k dokumentu, na mou žádost o informace ze dne 5.10.2022, která předcházela výše uvedenému stanovisku MV ČR ze dne 7.11.2022.
Voliči si konání paní Pospíšilíkové a pana Hlobila všimli a odsunuli je z veřejného života obce. Pospíšilíková byla ve volbách 2022 z druhého místa kandidátky odsunuta na páté pořadí mimo zvolené zastupitele jako první náhradník. Hlobil z prvního místa kandidátky skončil na čtvrtém místě jako poslední zvolený zastupitel z jeho kandidátky.