Odpověď na komentář od „Jožin“

Autor „Jožin“ napsal komentář k příspěvku „Je radní Marek ve střetu zájmů, nebo ne?“. Cítím potřebu obšírněji odpovědět na jeho komentář, a proto volím formu samostatného příspěvku.

Ve svém komentáři se autor „Jožin“ věnuje třem tématům. Prosím mějte na paměti, že text komentáře nebyl nijak redigován, jazykově upravován, či do něj jakkoliv zasahováno. K prvnímu tématu autor „Jožin“ píše.

čtu si co tu píšete.já osobně, jako občan Kostelce, bych to viděl jako výhodu.Radní Marek pracuje ve firmě která vyhrála výběrko.tudíž si pohlídá kvalitu práce.a případné nedostatky mu omlátí o hlavu občané.

Když jsem text četl poprvné, myslel jsem si že jde o sarkasmus či ironii. Po opakovaném čtení jsem ale pochopil, že autor „Jožin“ myslí svůj text vážně. Nejspíš naivně vážně, protože takhle dnešní svět nefunguje. Proč? Zkuste se zamyslet na následujícími fakty.

Radní Tomáš Marek za svou funkci člena Rady obce Kostelec u Holešova pobírá měsíčně odměnu 1.196 Kč hrubého. Jako zaměstnanec firmy Etmonta s.r.o. pobírá Tomáš Marek měsíční plat nejméně 11.000 Kč hrubého, zhruba 10x více. Tedy pokud by Tomáš Marek v plnění dodávky pro obec z titulu radního šel proti svému zaměstnavateli, riskoval by ztrátu nejméně 90% svých příjmů a zároveň by riskoval své stálé zaměstnání. Funkce zastupitele a radního je politická – za rok ve volbách může být všechno jinak a funkci v příštích volbách nemusí získat žádnou.

Proč by tedy radní Tomáš Marek riskoval profesní kariéru a příjem ze zaměstnání, když příjem z politické funkce je nejistý a nicotný v porovnání s pracovním poměrem? Úvaha autora „Jožin“ v této části postrádá jakoukoliv logiku a smysl. Tomáš Marek nepůjde proti svému zaměstnavateli, aby chránil a hájil zájmy obce Kostelec u Holešova.

Druhé téma komentáře autora „Jožin“.

to je to samé ,když někdo fotí pro obec a stojí to za houby,tak si ho příště obec nenajme.toho tragéda.

Obávám se, že autor „Jožin“ v textu svého komentáře myslel na mou osobu. Netuším, zda-li má autor „Jožin“ vzdělání jako kunsthistorik, či je členem Asociace profesionálních fotografů, nebo zasedá v odborných porotách fotografických soutěží. Vzhledem k rétorice textu a bez podpoření konkrétními výtkami se kloním k názoru, že tato část komentáře autora „Jožin“ pochází nejspíš ze skupiny hospodských výkřiků.

Mimochodem, v tomto volebním období jsem ještě 1 celý rok fotografoval pro obec 2 události. Pokud by má práce byla tak tragická, proč jí starosta Hlobil dvakrát objednal a nechal zaplatit?

Třetí téma komentáře autora „Jožin“ se týká kontroly nakládání s veřejnými prostředky a majetkem obce.

Pane Žůrek,Vy jako člověk zákona znalý.Myslíte si že jde zjistit ,popřípadně potrestat bývalé vedení obce když by se zjistilo pochybení.když se teď řeší to osvětlení(mám tušení že osvětlení v obci opravoval místostarosta )to není protiprávní?děkuji za odpověd.

Je chválihodné, že se autor „Jožin“ zajímá, zda je s veřejnými financemi a veřejným majetkem obce řádně nakládáno. Autor „Jožin“ může jako občan využít svého práva nahlížet na konání obce při nakládání s veřejnými prostředky a majetkem obce. Může začít na zastupitelstvu obce a radě obce. K dispozici jsou mu kontrolní mechanismy zákonů 128/2000 Sb, 106/1999 Sb, 255/2012 Sb, 134/2016 Sb., 500/2004 Sb. a další. Nechci brát autorovi „Jožin“ chuť do hledání pravdy, ale každé přestoupení zákona má své doby promlčení. U vraždy je to 20 let, nezaplacená faktura 3 roky a podobně. Obávám se, že se autor „Jožin“ měl svá podezření začít rozpracovávat poněkud dříve. Pokud se autor „Jožin“ sám na to necítí a chce s věcí něco dělat, nezbývá než si najmout kvalitního advokáta, co problematice rozumí. Ale to samozřejmě bude stát peníze. Kvalitní advokát zvláště.

11 komentářů u „Odpověď na komentář od „Jožin““

 1. Dobrý den.pane Žůrek mě zajíma jestli není střet zájmů(když Vy fotíte pro obec,a dŕíve místostarosta opravoval za pěkné peníze osvětlení?)

     1. Tondo,
      nechci Ti brát naději a ideály, ale pláčeš na špatném hrobě. Já jako administrátor těchto stránek nevím (a logicky ani nemůžu vědět), kdo se skrývá za přezdívkou. Už z obsahu slova přezdívka je zřejmé, že osoba nechce vystupovat svým jménem a proto volí zástupné pojmenování nazývané přezdívka. Pokud osoba ukrytá za přezdívkou sama nesdělí svou identitu, těžko s tím něco dělat. Samozřejmě je určitá mizivá šance, že neustálým opakováním svého dotazu na tomto webu si osoba ukrytá za přezdívkou všimne, že se na ní někdo ptá. Ale spíše je pravděpodobnější, že si dotyčná osoba tvých dotazů nevšimne, nebo všimne a nebude chtít svou pravou identitu odhalit. Tak to už s přezdívkami na internetu chodí.

   1. Už rok se ptám kdo vůbec je představitel naší krásné obce-pan starosta nebo ing.PETR ŽŮREK,že tak rád o všem rozhoduje i jeho kolegové z opoziční pětice,máme snad 15 zastupitelů nebo se mýlím,nebo mne to nemusí zajímat a musím mlčet???

    1. Ahoj Tondo,
     váhal jsem jestli svůj komentář myslíš jako vtip, nebo seriózně. V kontextu tvých ostatních literárních projevů, co jsem měl možnost číst, jsem se nakonec přiklonil k myšlence, že text myslíš vážně.
     Vřele ti doporučuji prostudovat si zákon 128/2000 Sb. o obcích a k tomu si na webu obce pročíst část povinné informace. Tam se dočteš, že statutární zástupce obce je starosta, který v definovaných případech může být zastupován místostarostou. Tedy i „představitelem“ obce nutně musí být starosta – nikdo jiný k tomu nemá pravomoc ani mandát.
     O čem přímo rozhoduje starosta se dočteš v zákoně o obcích. Tam se také dočteš, o čem rozhoduje Rada obce nebo Zastupitelstvo obce. Říká se tomu vyhrazené pravomoce.
     Já jako řadový zastupitel v rámci obce sám nerozhoduji o ničem a ani rozhodovat nemohu – nejsem statutární zástupce obce. Mohu pouze vznášet na zastupitelstvu dotazy, připomínky, nechat projednávat body. Vše opět najdeš v zákoně o obcích. Jako zastupitel samozřejmě hlasuji – můj hlas je ale 1 z 15 a rozhoduje většina (tedy 8).
     Uvedu ti jeden praktický příklad, na kterém si ověříš kdo je „představitel“ naší obce. Podívej se na svou pracovní smlouvu s obcí. Kdo je podepsán? Předpokládám že Radek Pospíšilík, jako bývalý starosta co tě příjmal do pracovního poměru. A teď se podívej na poslední platový výměr. Kdo je pod ním podepsán? Jsem to já? Určitě ne. Je to současný starosta Hlobil. Myslím, že máš v ruce odpověď a důkaz, kdo je „představitelem“ naší obce.
     Poznámka nakonec. Tondo, prostuduj si pravidla pro komentáře na tomto webu. Rád Ti věci vysvětlím a pomohu v orientaci. Ale nesouvisející témata řešme jinde a jinak. Komentáře pod příspěvky by měly být kultivované a především k tématu příspěvku. To je kvůli ostatním čtenářům, aby web zůstal přehledný a srozumitelný. Nerad bych tvé příspěvky mazal.

 2. JSEM VELICE ROZHOŘČEN JAK TVRDĚ A NESMYSLNĚ SE AŽ SMĚŠNĚ VYJÁDŘIL JEDEN Z TVRDÉHO OPOZIČNÍHO JÁDRA PROTI VÁŽENÉMU OBECNÍMU ZASTUPITELI-RADNÍMU ING.TOMÁŠI MARKOVI OHLEDNĚ VEŘEJNĚ PROSPĚŠNÉ ZAKÁZKY-NOVÉHO OSVĚTLENÍ!!!VŮBEC BYCH SE NEDIVIL,KDYBY TOMÁŠ MAREK VAŠI BEZOHLEDNOU KRITIKU BRAL JAKO URÁŽKU NA CTI A OSOČOVÁNÍ FUNKCE RADNÍHO!!!MMJ.JSEM RÁD,ŽE VÝSTAVBA OSVĚTLENÍ ÚSPĚŠNĚ POKRAČUJE,ČÍMŽ BUDE CELÉ NAŠÍ OBCI PROSPĚŠNÁ A MÁM TAKÉ RADOST Z TOHO,ŽE VAŠÍ TVRDÉ OPOZICI VÁM NĚCO NEVYŠLO.JÁ BYCH SE MUSEL VEŘEJNĚ STYDĚT TAKTO KONAJÍCÍ JAKO VY-OPOZIČNÍ ZÁSTUPCI!!!

  1. Ahoj Tondo,
   nějak se nemohu orientovat, kdo se „tvrdě a nesmyslě až směšně vyjádřil“? V článku jsem já a Petr Měrka. Pak už jsou ve videozáznamu jen slova a fakta od radního Marka. Tedy špatný je Petr Měrka, že se zeptal? Špatný jsem já, že jsem publikoval video se slovy radního Marka? Předpokládám, že výšku odměny radního ani výšku minimální mzdy nezpochybňuješ.
   Mimochodem veřejně prospěšná zakázka je nesmysl. Existují veřejně prospěšné práce (§112 odst. 1 zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti), a existují veřejné zakázky (zákon 134/2016 Sb.).
   Tondo, všichni v dědině víme, že máš hlasitý, někdy až nepříjemně hlasitý, projev. Víme to, a nějak jsme se s tím naučili žít. Možná Ti ale nikdo neřekl, že když píšeš verzálkami (velká písmena), tak to znamená že křičíš. V písemném projevu se to obecně považuje za neslušnost (zvláště v IT, SMS apod.). A protože tento web mohou číst i lidé mimo naší dědinu, kteří netuší jaký je Tvůj přirozený projev, tak by se mohli při čtení Tvého příspěvku napsaného verzálkami cítit dotčení či uraženi. Rozhodni se jak chceš. Jen jsem cítil potřebu Ti to napsat.

   1. AHOJ PETŘE,NEČEKAL JSEM ŽE MI ODEPÍŠEŠ SPÍŠE ŽE BUDE MŮJ KOMENTÁŘ SMAZÁN.ŽE PÍŠU VELKOU KURZÍVOU JE MOJA VĚC,JE TO MŮJ DLOUHOLETÝ ZVYK.ŽE SE ČASTO HLASITĚ VYJADŘUJU NIKOHO NEMUSÍ POHORŠOVAT,JSEM ČESTNÝ OBČAN NAŠÍ OBCE.ŽE MNE POHORŠILY VÝTKY PROTI ING.MARKOVI BERU PODLE SEBE,JE SNAD POCHOPITELNÉ.

   2. Až bude dokončená výstavba nového osvětlení,komupak budete něco vytýkat vy rádoby opoziční kritici?Firmě jenž zrealizovala zakázku?To určitě ne!Budete rádi,že máme pěkné osvětlení,stejně jako naši spoluobčané tak nevím oč vám furt jde!Kritizováním se ničeho nedosáhne spíše ty vaše podivné názory lidi naštvete!A divím se,že vás někdo podporuje já rozhodně NE!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *